Český jazyk 19. března 2020 - Věta jednoduchá a souvětí - cvičení
Vážení žáci a žákyně, vítám Vás na dnešní hodině. Dnes máte povolen mobilní telefon na hodině . Dokonce jej využijete - budete fotit výsledek své práce. Věnujte se prosím těmto aktivitám.
1. Vyfotografujte cvičení 51/7, které jste udělali na minulé hodině, a obrázek (ve vhodné velikosti!) mi zašlete na mail uciteltw@centrum.cz.
2. Do sešitu si prosím napište téma hodiny: Věta jednoduchá a souvětí - cvičení
3. Zabývejte se prosím cvičením 8 na straně 51. Najděte všechna souvětí v textu a přepište je do sešitu. Mezi jednotlivými větami vynechejte 5 řádků. Pod každou větou nakreslete graf souvětí, určete druhy vět vedlejších, významové poměry mezi větami souřadně spojenými a druh souvětí (souřadné, podřadné).
4. Cvičení 51/8 vyfotografujte jako důkaz své poctivé práce a snahy a opět mi jej zašlete jako obrázek (ve vhodné velikosti!) do mailu uciteltw@centrum.cz
5. Připomeňte si prosím druhy přísudků. Stáhněte si dokument na adrese: https://uloz.to/file/Svt1T342s0Xm/druhy-prisudku-pdf, pokud je to možné, vytiskněte si jej a vložte do portfolia. Ve škole jste dosud poznali první dva druhy přísudků - jsou v žlutých buňkách. Možná jste také narazili na třetí přísudek v levém sloupci - přísudek jmenný bez spony. Ten se v praxi vyskytuje jen velmi zřídka. Nejde o nic těžkého - v tomto přísudku došlo k vynechání spony (být, stát se). V pravém sloupci máte tzv. přísudky složené - ve škole se jimi vůbec nezabýváme. Zařadil jsem je zde proto, abyste si uvědomili, že součástí přísudků bývají i modální nebo fázová slovesa. Tabulku se naučte.
Příště si procvičíme mezi jinými druhy přísudků
s přáním hezkého dne
učitel